Forum Beneficjentów połączone z wycieczką

W dniach 26 i 27 marca Dzienny Ośrodek Wsparcia zorganizował dwudniową wycieczkę do Oświęcimia, Inwałdu, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd połączony był z udziałem w IV Forum Beneficjentów i Rodzin pt. „Praca i przedsiębiorczość społeczna w kontekście Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Damy sobie radę”. Pierwszego dnia naszym celem było zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia – Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Wejście na teren dawnego obozu, które wiedzie przez bramę z napisem Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym) już wzbudziło w nas emocje.. .
 
Dalej żwirowe ścieżki prowadzące do posępnych budynków, gdzie w 18 blokach mieszczą się wymowne ekspozycje, przybliżały nam powoli ogrom tragedii. Szczególnie wstrząsające wrażenie wywarły na nas zgromadzone tam rzeczy zagrabione więźniom: okulary, buty, zabawki, oraz ściana śmierci, krematorium z komorą gazową i cela głodowa, w której zmarł m.in. św. Maksymilian Kolbe.

Po kilku godzinach zwiedzania opuściliśmy Oświęcim i udaliśmy się do Inwałdu, gdzie znajduje się Park Miniatur. Park Miniatur -„Świat Marzeń” to miejsce spotkania z modelami architektonicznych cudów z całego świata. Wszystkie miniatury zostały zbudowane w skali 1:25.

Z Inwałdu pojechaliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, którym był Dom Pielgrzyma ojców Pallotynów. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Wadowic. Część osób wzięła udział w IV Forum Beneficjentów i Rodzin pt. „Praca i przedsiębiorczość społeczna w kontekście Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Damy sobie radę”, które odbyło się w auli Klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Wadowicach. Przewodniczącym Forum był Hubert Kaszyński – przewodniczący Małopolskiej Filii Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP. Tematyka tegorocznego forum skupiała się wokół zagadnienia „Pracy i przedsiębiorczości społecznej w kontekście Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”. Spotkanie to zainspirowało nas do poszukiwania i wykorzystywania dostępnych działań na terenie Powiatu Gorlickiego. W Wadowicach zwiedziliśmy Kościół parafialny – Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, z XVIII w., prezbiterium z XV w., Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym, nie można było oczywiście pominąć kremówki papieskiej. Wystarczyło nam również czasu na spokojny spacer ulicami miasta.

Po południu wyjechaliśmy w kierunku Gorlic po drodze zatrzymując się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwiedzaliśmy Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej Ojców Bernardynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code