Wyjście do BWA i MBP w Gorlicach

Dnia 2 marca 2023r., w ramach treningu spędzania czasu wolnego wybraliśmy się do Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach aby obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza z nich – wystawa multimedialna zatytułowana „Śnienie” – to poetycka opowieść poświęcona historii małżeństwa, w którego życie wkradł się tragiczny los, zwiastowany przez tajemniczy sen. Mężczyzna wskutek wypadku zapada w śpiączkę, a następnie na kilka dekad w stan niereaktywnego czuwania (dawna nazwa: „stan wegetatywny”). Kobieta podejmuje wyzwanie samotnej opieki. Przedstawiona historia rodzi pytania o sens cierpienia, poświęcenia, wiary, nadziei i miłości w tle nieuchronnej perspektywy skończoności ludzkiej egzystencji. Ważną rolę pełni pejzaż ojczysty – „centrum świata” bohaterów. Sekwencyjne, symboliczne ujęcia krajobrazu oraz piękno przemian przyrody ukazują upływ czasu i uwydatniają perspektywę metafizyczną.

Druga wystawa pt. „Chałupki / Beskid niski”, której autorką jest Julia Jarża- to próba zatrzymania w kadrze artystycznym najpiękniejszych, a często skazanych na zniknięcie domów mieszkalnych, kościołów cerkwi jak i budynków epoki PRL, które tworzą niezwykły koloryt regionu. Większość prac powstało w technice mieszanej: ecolina oraz linoryt łączony techniką kolażu.
Kolejna, bardzo ciekawa wystawa odbywa się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Prezentowane są tam dzieła Młodych Artystów z Pracowni Teatralnej i zajęć malarni Gorlickiego Centrum Kultury. Wystawa „Viva la Vida — niech żyje życie!” jest wynikiem prac inspirowanych postacią i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, powstałych podczas zajęć w ramach Akcji Zima zorganizowanej w Gorlickim Centrum Kultury. Na wystawie zobaczymy malarstwo, ceramikę i fotografie będące efektem zajęć z ożywienia obrazu. Instruktorem prowadzącym był opiekun i reżyser grupy teatralnej „Otwarte Drzwi” — Tomasz Tajak.
Każda z wystaw rozbudza wyobraźnię, przywołuje wspomnienia czy przynosi osobiste refleksje.
Zachęcamy wszystkich do kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code