III Małopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie

 

W poniedziałkowy poranek – 10 grudnia wyruszyliśmy do Krakowa aby uczestniczyć w obchodach III Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość odbywała się na scenie „Miniatura” Teatru im. J. Słowackiego. W trakcie spotkania zostały wręczone przez panią Martę Mordarską – dyrektora małopolskiego oddziału PFRON – statuetki przyznawane za wspieranie osób niepełnosprawnych zarówno w ich zwykłej codzienności, jak i na gruncie artystycznym i kulturalnym.

Uhonorowani zostali : Helena Maślany, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, Anna Szczepanik-Dziadowicz, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu (organizująca coroczny nowosądecki przegląd pieśni i piosenki patriotycznej), Krakowskie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa oraz Krakowski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidzących i Słabowidzących.

Organizatorzy chcieli podkreślić jeszcze raz zaangażowanie osób niepełnosprawnych w obchody 100  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podsumowaniu obchodów w Małopolsce posłużyła prezentacja 100 zdjęć przy komentarzu dokonanym przez panią Mordarską.

Zebrani goście w tym przedstawiciele władz naszego Powiatu: Maria Gubała – Starosta Powiatu Gorlickiego, Romana Gajdek – dyrektor gorlickiego PCPR, Wacław Ligęza – burmistrz Bobowej mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów ŚDS w Żegocinie „Nie idź, synku, na wojnę” opowiadający o bohaterskich dzieciach i młodzieży, broniących w 1918 r. Lwowa.

Wyświetlony został również film „Póki my żyjemy” o tematyce niepodległościowej, którym zwyciężyliśmy w konkursie Sztuka Osób Niepełnosprawnych ,,Niepodległa Bez Barier Od Morza do Tatr”.

Nie wszyscy uczestnicy naszego Ośrodka mogli uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu ale byliśmy w pobliżu, tj. zwiedzaliśmy Rynek Główny w Krakowie, gdzie powitały nas zapachy Świąt Bożego Narodzenia. Odbywający się tam Jarmark Bożonarodzeniowy zachwycił nas nie tylko zapachem ale także świątecznymi wyrobami, ozdobami, po prostu świątecznym klimatem.

Ciekawym dla nas wydarzeniem była także wizyta w krakowskiej Papugarni Amazonia. To niezwykłe miejsce, w którym każdy z nas miał możliwość bezpośredniego kontaktu z papugami, które częstowały się ziarenkami, owocami siadając na naszym ramieniu, ręce a nawet głowie. Na zakończenie wysłuchaliśmy prezentacji na temat ptasiego życia np. o wzroku, słuchu, węchu, dotyku a nawet smaku u ptaków, Co sprawia, że ptaki, a szczególnie papugi są tak pięknie wybarwione? Czy jakim sposobem niektóre papugi są w stanie naśladować dźwięki a nawet ludzką mowę.

Z krakowskiego Rynku, spacerkiem przez Wawel udaliśmy się do Spółdzielni Socjalnej Równość. Tam zjedliśmy pyszny obiad ale także wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat działalności Spółdzielni, w której zatrudnienie znalazło wiele osób po przebytych kryzysach psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code