Piknik Integracyjny DOW „Dać nadzieję”

 

2 października 2014 r. w Bobowej odbył się Piknik Integracyjny „Dać nadzieję” połączony z rozstrzygnięciem  IV edycji konkursu fotograficznego dla placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi – „ Historia Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego zatrzymana w kadrze”.

Była to też okazja do świętowania jubileuszu 10 – lecia działalności placówek Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej.

W spotkaniu jubileuszowym uczestniczył Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, szczególnie związany z powstaniem placówki jako współtwórca Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie  Nadzieja, w ramach którego działa Ośrodek. Piknik swoją obecnością zaszczyciły osoby związane z powstaniem placówki, takie jak Pan Witold Kochan, pracownicy PCPR Pani Małgorzata Janas i Teresa Górska, członkowie Stowarzyszenia Nadzieja oraz spośród przedstawicieli samorządowców, którzy ufundowali nagrody konkursowe wójt Pan Jerzy Wałęga.

Gościem honorowym, jako przedstawiciel jury konkursowego był Pan Stanisław Hubner, znany gorlicki artysta malarz i fotografik.

Pan Stanisław osobiście gratulował autorowi pracy fotograficznej, która wywarła na nim szczególne wrażenie.
Celem konkursu fotograficznego było zachęcenie osób niepełnosprawnych do samodzielnego odkrywania historii swojego kraju z perspektywy własnej miejscowości i małej ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem losów jej mieszkańców oraz wydarzeń dziejących się na terenie Gorlic i Beskidu Niskiego. W tematykę konkursu wpisała się zatem zbliżająca 100 rocznica Bitwy pod Gorlicami. Dziś niemym świadkiem wydarzeń sprzed blisko 100 lat są liczne cmentarze wojenne. Malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie nekropolie, wzniesione dla upamiętnienia zmagań żołnierzy 3 armii walczących w Operacji Gorlickiej zostały  sfotografowane przez uczestników konkursu.

Zadaniem uczestników było pokazanie śladów pamięci i miejsc związanych z historią na tle współczesnego wizerunku Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego.

W konkursie wzięły udział placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi z Powiatu Gorlickiego: Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Rodzina w  Gorlicach, Lipinkach i Bieczu, Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce i Gorlicach  ul. Sienkiewicza,  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kobylance, Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej , Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży SPRAWNE SMOKI. W spotkaniu gościnnie uczestniczyły osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy  w Przysiekach, Nowym Żmigrodzie i Nowym Sączu oraz Dom Pomocy Społecznej w Foluszu.

Komisja w składzie Stanisław Hubner – fotograf, artysta plastyk , Tomasz Majcher – fotograf, Łukasz Igielski – Pełnomocnik Burmistrza Gorlic ds. społecznych nagrodziła następujące osoby:

I miejsce: Arkadiusz Wiatr
II miejsce : Paweł Martula, Grzegorz Kędzior
III miejsce: Małgorzata Burkot , Stanisław Zięba

Wyróżnienia: Artur Stachnik , Sebastian Stoś, Anna Szurek, Wanda Rak , Maria Mianowska

W tegorocznej edycji nagrody ufundowali

Pan Mirosław Wędrychowicz – Starosta Powiatu Gorlickiego
Pan Witold Kochan – Burmistrz Miasta Gorlice
Pani Urszula Niemiec Burmistrz Miasta Biecz
Pan Wacław Ligęza – Burmistrz Miasta Bobowa
Pan Czesław Rakoczy Wójt Gminy Lipinki
Pan Ryszard Guzik Wójt Gminy Gorlice
Pan  Jerzy Wałęga Wójt Gminy Moszczenica
Pan Kazimierz Krok  Wójt Gminy Łużna
Pan Jan Morańda Wójt Gminy Ropa

Po uroczystym wręczeniu nagród nastąpiła multimedialna prezentacja dokonań i działalności Dziennego Ośrodka Wsparcia oraz występy artystyczne podopiecznych.

Pozostały czas upłynął w miłej atmosferze wspomnień przy poczęstunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code