IV Małopolskie Dni dla Klimatu

Małopolskie Dni dla Klimatu to akcja angażująca samorządy lokalne. Dotychczas w ramach 3 edycji (2022, 2023, 2024) posadzono blisko 80 tysięcy drzew, a w zorganizowanych wydarzeniach wzięło udział ponad 100 tysięcy osób. Główne założenia akcji to zaangażowanie jak najszerszej grupy mieszkańców – od przedszkolaków po seniorów w działania na rzecz klimatu. Kulminacja wydarzenia przypada każdego roku na dzień 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi, największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 r. w 192 krajach.
Gorlickie obchody Małopolskich Dni Klimatu przypadły na dzień 24 kwietnia. Przed naszym budynkiem, rozstawione zostało stoisko, przy którym ekodoradca powiatu gorlickiego wraz z przedstawicielami Nadleśnictwa Łosie, przekazywali mieszkańcom Gorlic i okolicznych miejscowości sadzonki drzew i krzewów.
Na stoisku można było wypełnić ankietę klimatyczną i poznać pojęcia z zakresu ochrony środowiska i klimatu takich jak: mitygacja, adaptacja do zmian klimatycznych, gospodarka obiegu zamkniętego czy dlaczego drzewa są zieloną tarczą planety. Pracownicy Nadleśnictwa służyli pomocą i radą jak zająć się posadzonym drzewkiem.
Pozyskane drzewka zostały zasadzone w naszych ogrodach, i tym samym włączyliśmy się do akcji, która pomaga dbać o klimat.
Poza tym grupa chętnych uczestników DOW zdecydowała się wyruszyć w najbliższą okolicę aby posprzątać teren. Jesteśmy zaskoczeni ogromem śmieci jakie są wyrzucane przez ludzi. Doświadczenia z wczorajszej wyprawy pokazały nam, że większość pozostawionych śmieci jest efektem nieprzemyślanej rekreacji człowieka. W dość krótkim czasie zebraliśmy 6 dużych worków przede wszystkim puszek i butelek po alkoholu. Sprzątanie świata to piękna i szlachetna akcja, ale zdecydowanie lepszym jest zachowanie kultury i nie pozostawianie po sobie śmieci. Apelujemy o wyrzucanie śmieci do koszy, które rozstawione są na terenie całego miasta! Chodzi o to, aby wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć zaśmiecanie przestrzeni miejskich, lasów, parków.
Śmiecenie w lasach, parkach, na placach zabaw, w miejscach wypoczynku to poważny problem. Dotyczy to naszego najbliższego otoczenia, w którym mieszkamy i pracujemy, czyli chodników, zieleńców oraz innych miejsc użyteczności publicznej. Porzucane butelki, puszki, niedopałki bulwersują i wpływają negatywnie na wizerunek miasta. Reagujmy!
Razem mamy większe szanse, by zmienić nawyki i skutecznie wyeliminować takie zachowania. Tylko wspólnymi siłami i wspólną troską o środowisko uda nam się poprawić jakość naszego otoczenia.

Zaśmiecanie miejsc publicznych to problem, który nie tylko psuje estetykę naszych miast i wsi, ale także może nieść za sobą konsekwencje prawne. W polskim prawie kwestie związane z zanieczyszczaniem i zaśmiecaniem miejsc publicznych są uregulowane w Artykule 145 Kodeksu Wykroczeń:
„Art. 145. KW
Zanieczyszczanie lub zaśmiecanie obszaru kolejowego lub miejsc publicznych
§ 1.Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 2.Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
§ 3.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.”
źródło: /https://lexlege.pl/kw/art-145/

IV Małopolski Dzień dla Klimatu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code