Wyjście do Galerii Sztuki

W czwartkowe popołudnie (27.06.2024r.) w ramach treningu spędzania czasu wolnego, wybraliśmy się do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów. Obejrzeliśmy wystawy „Transmutacja” Alicji Przybyszowskiej oraz „Twarzowisko” Bożeny Graciano.
Alicja Przybyszowska opisuje, że obraz ludzkiego ciała możemy postrzegać w sposób bardzo trywialny. Jednak to właśnie najbardziej banalne rzeczy kryją największe tajemnice – czymś takim jest historia zapisana w każdym z nas: „Użyłam obrazu, aby opowiedzieć o kimś, kogo w swoim życiu poznałam najlepiej – o sobie. O moim miejscu na ziemi, pragnieniach, wolności, doświadczeniach. Fotografię traktuję jako narzędzie do zobrazowania treści i odczuć sugerowanych przez umysł. Sposób odczytania sensu opieram na przewidywaniu przyczyn i skutku. Jestem artystką, która obecnie poszukuje inspiracji w sobie i własnych emocjach. Techniką alternatywną jaką jest cyjanotypia zainteresowałam się kilka lat temu i jestem daleko od tamtego miejsca mając na myśli doświadczenia życiowe. Ciało i umysł człowieka są strukturą podlegającą nieustannym zmianom, które możemy określić jako transmutacja (łac. transmutatio – „zmieniać się z jednej formy w drugą”). „

Natomiast Bożena Graciano, w wystawie „Twarzowisko” podejmuje temat kondycji współczesnego człowieka, jego zależności zarówno od siebie samego , innych ludzi, jak i zjawisk. Człowiek stojący po radosnej, witalnej afirmacji życia, również w jego ostatecznych przejawach przemijania i śmierci.
Ukazuje tu relacje człowieka żyjącego w tłumie, w rytmie obowiązków, powtarzanych zdarzeń, spotkań…Dylematy moralne, piękno czy udręka miłości, codzienność życia, egzystencjalny niepokój, metafizyczny lek, przemijanie i śmierć przedstawiam w obrazach. W twarzy jest wyraz stanu duszy, grymas, wyrażenie uczuć, są emocje, informacje o drugim człowieku, każde drgniecie nastroju, ból, strach, radość, niepewność, gniew…Przykładem są graficzne portrety psychologiczne.

Tematy wystaw bardzo nam bliskie; ciało i umysł człowieka, próba rozumienia siebie również poprzez „czytanie” twarzy.
Szczególne zaangażowanie i wyjątkowo dużą chęć zrozumienia wystaw widać w fotorelacji, zapraszamy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code