Spotkanie dla rodzin

W czwartek 20 czerwca 2024r. odbyło się edujacyjno – warsztatowe spotkanie dla rodzin naszych uczestników. Dzięki gościnności Domu Pomocy Społecznej zorganizowane zostało w ogrodzie.
Spotkanie miało charakter integracyjny. Zależało nam aby był to czas na pogłębianie więzi pomiędzy rodzinami, wymianę doświadczeń. Chętne osoby mogły zapoznać się grą Boccia – sportową dyscypliną paraolimpijską. Sportowe walory tej gry pomagają oswoić się z rywalizacją, zwycięstwem, przegraną, a jaj integracyjny charakter powoduje, że nasi uczestnicy, a przy okazji tego spotkania, również ich bliscy mogą sympatycznie spędzić czas, oderwać się od często trudnej codzienności.
Kondycja rodzin osób chorujących jest bardzo ważna. Chcemy na to zwracać uwagę i pomóc dbać rodzinom o chorujących członków ale także o siebie samych.
Rola rodziny w procesie zdrowienia pacjenta i późniejszym funkcjonowaniu jest niezmiernie ważna. Dowiedziono, iż ryzyko nawrotu choroby jest tym większe im większy panuje poziom napięcia emocjonalnego w środowisku rodzinnym. Rodziny, mając najlepsze intencje wobec swego chorującego bliskiego, stosują różne „techniki” pomocy. Nie zawsze okazują się skuteczne.
Nie jest dobrze, gdy bliscy są „zbyt daleko” lub „zbyt blisko” pacjenta. Nadmierna intensywność uczuć – pozytywnych czy też tych negatywnych – nie jest korzystna.
Poprzez spotkania, warsztaty – rodziny mogą się uczyć, jak być „w sam raz.
Trudnym, lecz niezwykle ważnym zadaniem rodziny jest:
• unikanie w stosunku do pacjenta nadmiernej krytyki
• unikanie wobec pacjenta nadmiernej opiekuńczości i osaczania go uczuciami
• zachowanie spokojnej życzliwości i pomaganie pacjentowi w odzyskiwaniu umiejętności życia społecznego oraz wspieranie jego prób skutecznego radzenia sobie ze stresami.
Przy tej okazji przypominamy, że w Ośrodku dla rodzin naszych uczestników odbywają się regularnie -2 razy w miesiącu w czwartki o godz. 14.00, spotkania w formie grupy wsparcia. Zapraszamy.

Spotkanie dla rodzin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code