I Rajd rowerowy „Śladami Łemków”

W piątek -24.05.2024r.7osobowa grupa uczestników z DOW Gorlice i filii w Bobowej wraz z opiekunami, bardzo aktywnie spędziła czas. Działo się to za sprawą udziału w I Rajdzie rowerowym dla osób z niepełnosprawnościami „Śladami Łemków”. Organizatorem tego wydarzenia był Warsztat Terapii Zajęciowej w Bieczu. Już na wstępie składamy podziękowania i gratulacje dla pani Agnieszki Kołotyło – dyrektor WTZ w Bieczu jak i dla całego zespołu. Ekipa ta stanęła na wysokości zadania, jakiego podjęli się aby wiele osób z województwa małopolskiego i podkarpackiego poznało walory Beskidu Niskiego w innej, rowerowej odsłonie. Rajd wywarł na nas całą gamę pozytywnych emocji.
Prawie 90 – osobowy peleton wyruszył z Krzywej z okolic Centrum Narciarstwa Biegowego. W czasie trasy rowerowej organizatorzy zadbali o zadania, które zawierały pytania z historii Łemków. Trzeba także było zbierać pieczątki na znak, że zaliczyliśmy dany punkt zadaniowy. Pozwoliło to na zatrzymanie się nie tylko dosłowne ale też zatrzymanie nad historią miejscowości przez które przejeżdżaliśmy. Dotarliśmy min. do jednych z pięciu „Drzwi do zaginionego świata”. Drzwi otwierają się na pustą przestrzeń i tylko nasza wyobraźnia może postawić na niej łemkowskie chyże, cerkwie, a przede wszystkim mieszkańców. Wyobraźni pomaga tablica umieszczona na drzwiach. Można było zapoznać się z historią wsi oraz obejrzeć archiwalne fotografie. Przypomnijmy w tym miejscu, że powojenna wymiana ludności w latach 1944-1946 między Polską, Niemcami i ZSRR nie oszczędziła Rusinów, a ostatecznym aktem rozwiązania kwestii narodowościowych na tym terenie miała być deportacyjna „Akcja Wisła” w 1947 r. W rezultacie przesiedleń- Łemkowszczyzna prawie całkowicie wyludniła się ze swej społeczności. Przestało istnieć 20 wsi łemkowskich, a w innych pozwolono pozostać najwyżej pojedynczym rodzinom.
Po chwilach refleksji jechaliśmy dalej, jednak krajobraz nie pozwalał zapomnieć o historii tych miejsc; łąki, pagórki, strumyki, zdziczałe drzewa owocowe, krzyże, kapliczki i cmentarze – to wszystko przywoływało obraz, że kiedyś tętniło tu życie. Krajobraz zdobiły zwierzęta, w tym stado owiec na wypasie. Taki widok zapowiadał, że zbliżamy się do bacówki. I tak też się stało – zmierzając w kierunku Radocyny odwiedziliśmy chatę pasterską, w której można było zapoznać się z procesem produkcji serów regionalnych – oscypków. Po około 7 km dotarliśmy do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych „Radocyna”. Tam była meta naszej rowerowej wyprawy, ale nie koniec atrakcji. Na terenie ośrodka odbyło się wręczanie dyplomów, medali dla uczestników oraz podziękowań dla organizatorów i wszystkich osób, które miały wkład w organizację tego wydarzenia. Na trasie czuliśmy się dobrze zaopiekowani, na każdym postoju organizatorzy zapewnili wodę, a nad naszym bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR-u.
Był to czas na odpoczynek, poczęstunek, zabawy integracyjne przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Gorlice.

Dziękujemy za zaproszenie i deklarujemy chęć udziału w kolejnym takim rajdzie.

Zapraszamy do fotorelacji i relacji TV Gorlice:

https://www.gorlice.tv/artykul/4488,i-rajd-rowerowy-osob-niepelnosprawnych-sladami-lemkow


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code