Wyjście do Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

9 maja 2024r. w ramach zajęć z treningu spędzania czasu wolnego wybraliśmy się do Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Prezentowane były tam dwie wystawy.

Wystawa „Gorlickie ulice. 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym. Inspirację do stworzenia wystawy stanowią publikacje Urszuli Karasińskiej, a także cykl wywiadów „Świadkowie lokalnej historii” zrealizowanych dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.
Wystawa daje możliwość zapoznania się z historią Ulicy 3 Maja – gorlickiego deptaka, najbardziej reprezentacyjnej ulica naszego miasta. Dawniej zwana Biecką, gdyż prowadziła do Biecza. Na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, długie lata nosiła nazwę 3 Maja – nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w roku 1901. Podczas okupacji niemieckiej przechrzczono ją na Główną (Hauptstrasse) – mimo to gorliczanie nadal określali ją jako 3 Maja. W 1945 roku na cześć święta klasy robotniczej nazwano ją 1 Maja. W latach 50. była ulicą Stalina, a po jego śmierci w 1953 wrócono do nazwy 1 Maja. Transformacja ustrojowa przyniosła powrót do nazwy 3 Maja – takie też miano ulica nosi dzisiaj.
Wystawa ta organizowana jest pod honorowym patronatem Rafała Kukli – Burmistrza Miasta Gorlice.
Kolejną wystawą, którą odwiedziliśmy to „Świat dziecięcy w rysunku i grafice Marii Gabryel-Rużyckiej. Tym razem prezentowany jest wąski wybór prac ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, poświęcony tematyce portretu dziecięcego.

Na zakończenie naszej wizyty wpisaliśmy się do księgi gości. Był to dobrze wykorzystany czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code