8 września wyruszyliśmy na rekreacyjno – edukacyjną wycieczkę do Nowego Targu – serca Podhala, aby w pięknych okolicznościach przyrody łączyć aktywność fizyczną z wiedzą przyrodniczą. Obiektem docelowym, który miał nam zapewnić te atrakcje była Brama w Gorce. Na obiekt zostaliśmy dowiezieni busami oraz „Ciuchcią”, która była niepodważalną atrakcją, a niejednemu z nas przypomniała beztroskie czasy dzieciństwa.
Brama w Gorce to położona na wysokich pomostach ścieżka przyrodniczo- edukacyjna w koronach drzew, która daje możliwość odkrywania walorów przyrodniczych i krajobrazowych Doliny potoku Kowaniec. Dodatkowo pozwala poszerzyć wiedzę historyczną i kulturową o regionie.
Ścieżka o długości 1300 metrów, podzielona jest na trzy poziomy: 40-metrowy tunel, ścieżkę na poziomie gruntu i ścieżkę na poziomie koron drzew. Wspaniałe widoki i zapierające dech w piersi krajobrazy podhalańskie można podziwiać z najdłuższej w Polsce galerii widokowej oraz dwóch wież na wysokości 17 i 35 metrów. Spacer ścieżką urozmaicają tablice edukacyjne, figury zwierząt występujących w Gorcach oraz szklane podłogi i siatki. W pawilonie edukacyjnym znajdują się interaktywne prezentacje, figury zwierząt żyjących w Gorcach oraz sala kinowa, gdzie pełne pasji ekranizacje pokazują cudowny świat flory i fauny Gorczańskiego Parku Narodowego.
Po spacerze w tak niezwykłym miejscu, udaliśmy się do Krościenka na obiad, po którym czekał nasz jeszcze jeden punkt wycieczki – Szczawnica.
Szczawnica to przede wszystkim ważne uzdrowisko, już w XIX wieku odkryto jego specyficzny górski mikroklimat, który doskonale wpływa na układ oddechowy. W miejscowości znajduje się aż 12 źródeł szczawiu – kwaśnej, wysokozmineralizowanej wody o właściwościach leczniczych. Uzdrowisko w Szczawnicy zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób dróg oddechowych, takich jak astma, przewlekłe zapalenie gardła czy alergie, ale niektóre z wód zbawienne wpływają na schorzenia reumatyczne i problemy ze stawami oraz kręgosłupem. Tutejsze sanatoria oferują wiele zabiegów z zakresu hydroterapii, fizykoterapii oraz kuracji wodami mineralnymi i inhalacją leczniczą. Będąc w Szczawnicy nie mogliśmy ominąć tamtejszych słynnych lodów rzemieślniczych oraz pokosztować leczniczych wód w Pijalni Wód Mineralnych.
Tekst DOW Bobowa