Wernisaż w Bieckiej Bibliotece

W piątek 31 marca 2023r. w Bibliotece Biecz miało miejsce piękne wydarzenie. Równo o godz. 17.00 rozpoczęliśmy wernisaż prac naszego kolegi Marcina Brońskiego oraz innych autorów tworzących w latach 2003-2023 w pracowni plastycznej Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach jak i w filii w Bobowej.
Marcin Broński- absolwent XL Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego dla Niesłyszących im. J. Korczaka w Krakowie. Aktywny twórczo od czasu szkoły średniej. Podczas nauki w LO, brał udział w wernisażach w Krakowie, min. w Międzynarodowych Biennalach Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych, organizowanych przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Od 2020 r. tworzy w ramach pracowni plastycznej Dziennego Ośrodka Wsparcia – ŚDS w Gorlicach. Zajmuje się głównie rysunkiem i malowaniem pastelami, dokumentując przeżycia wewnętrzne jak i otaczającą go rzeczywistość. W pracowni plastycznej DOW próbuje kolejnych, nowych dla niego technik jak malowanie na płótnie. Jako uczestnik DOW, z powodzeniem brał udział w licznych konkursach plastycznych. Jego prace zostały dostrzeżone i nagrodzone min. w Konkursie Artystycznym im. Marii Grucy „Śladami Wielkich Mistrzów” w Skawinie. W 2021r. w VI edycji tego konkursu zatytułowanej „Mistrz i Uczeń – Matejko, Wyspiański, Mehoffer, Tetmajer, Malczewski” – Marcin Broński zdobył nagrodę ufundowaną przez Norberta Rzepisko Burmistrza Miasta i Gminy Skawina za pracę „Przed Karczmą”. Natomiast w kolejnej edycji „Sztuka jest Kobietą” (2022r.), otrzymał wyróżnienie Jury i nagrodę Zarządu Fundacji ŚDS Skawina za obraz pt. „Bretonka” .
Zgromadzone w bieckiej Bibliotece prace Marcina Brońskiego jak i innych autorów zapraszają widza w podróż do innej rzeczywistości, innych światów, które przenikają się lub wykluczają, walczą ze sobą lub przedstawiają wewnętrzny spokój, wynikający ze zdrowienia.
Jedną z form oddziaływania terapeutycznego w ofercie naszego ośrodka są zajęcia plastyczne. Rysunek w procesie terapii pełni rolę terapii przez sztukę czyli arteterapii, która powstała już w czasach starożytnych – mówiono wówczas o usprawnianiu duszy. Uczestnicy DOW poprzez sztukę wyrażali i wyrażają to czego często słowem wyrazić nie można. Tematyka, jak i kompozycja oraz kolorystyka uwidacznia problemy, z którymi borykają się osoby chorujące psychicznie. Obrazami pokazują, co dzieje się w ich wnętrzu.
W procesie arteterapii ważna jest osoba terapeuty oraz jego twórcza postawa. Obecnie uczestnicy tworzą pod kierunkiem terapeutów i plastyków zarazem: Marcina Gryzika i Marty Szury, a we wcześniejszych latach Joanny Bukowskiej, Dariusza Szymańskiego, Leszka Święcha.
Uczestnicy mają możliwość subiektywnego przedstawienia rzeczywistości, odzwierciedlenia stanów emocjonalnych i świata przeżyć, wyrażenia swoich uczuć, emocji, wyobrażeń, pragnień.
Wystawa prac z okresu 2003 – 2023 zawiera szkice, rzeźby, rysunki, kompozycje malarskie, których część jest obrazowym zapisem otaczającej autorów rzeczywistości. To rodzaj pamiętnika pracowni plastycznej Dziennego Ośrodka Wsparcia, ilustrujący emocjonalną mieszankę wewnętrznych stanów uczuciowych i spostrzeżeń, stanowiące próbę ucieczki od tego co trudne, balansując między światami.

Wydarzenie to stanowi owoc pracy wielu osób. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się i włączyli w organizację wernisażu; panu Marcinowi Gryzikowi za logistykę i czuwanie nad wystawą, uczestnikom DOW pod opieką terapeutów Łukasza Rzeszutka i Marcina Gryzika za przygotowanie barwnej oprawy muzycznej, grupie kulinarnej pod kierunkiem terapeutki Marzeny Fedko i Marioli Radwan za przygotowanie pysznego i zarazem pięknie prezentującego się poczęstunku.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Elżbiety Knapik dyrektor bieckiej biblioteki oraz wszystkich pracowników za serdeczne przyjęcie, współpracę i niesamowitą atmosferę jaką Państwo tworzycie w tym pięknym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code