Weekend majowy

Za nami weekend majowy, który kojarzy się z tzw. Dniami Gorlic. W ramach tej imprezy wybraliśmy się w poniedziałek 2 maja do centrum miasta, gdzie na płycie gorlickiego rynku obejrzeliśmy spektakl uliczny pt. „Światło z Ziemi” w wykonaniu aktorów teatru Terminus A Quo.
Byliśmy tam również świadkami niecodziennego wydarzenia, mianowicie mieliśmy okazję na żywo obserwować pracę telewizyjnej prezenterki pogody Aleksandry Kostki, która łączyła się z Gorlic z programem „Pytanie na Śniadanie” w TVP2.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Regionalnego PTTK. W ramach ogólnopolskiego Roku Ignacego Łukasiewicza, na specjalnie przygotowanej wystawie czasowej, zapoznaliśmy się z życiem i działalnością tego odkrywcy, który 5 lat – jak się później okazało przełomowych w jego karierze – spędził właśnie w naszym mieście.
Początek maja to również ważne daty w historii tego miasta, wspominamy wtedy rok 1915 i pamiętną Bitwę pod Gorlicami, która była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, na przebiegającym przez Ziemię Gorlicką froncie wschodnim. Najcięższe walki toczyły się w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. 107. rocznicę tej bitwy upamiętniliśmy poprzez udział w wystawie stałej Muzeum PTTK.
Na zakończenie naszej małej wyprawy, zdjęcie grupowe, oczywiście z flagą w ręku – 2 maja – Święto Flagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code