Walentynki 2022

Źródła mówią, że tradycje i zwyczaje walentynkowe sięgają średniowiecza, a część z nich przetrwało do naszych współczesnych czasów. Najprawdopodobniej tradycja tego święta wywodzi się z wysp brytyjskich, gdzie obchodzono po raz pierwszy dzień św. Walentego. W swej początkowej formie święto to zaczerpnęło kilka zwyczajów z ceremoniałów dworskich czy rycerskich. Niegdyś właśnie 14 lutego nadworni rycerze w tym dniu odnawiali swe śluby wierności wobec swych wybranek serca. Była to niezwykle piękna uroczystość w trakcie, której radowano się i świętowano przy suto zastawionych stołach. Najczęściej serwowano potrawy w kształcie serca, które były również afrodyzjakami. Towarzyszyły im przepiękne dekoracje w postaci kwiatów i miłosnych zdobień.

Natomiast za pierwszą Walentynkę formalnie uważa się wysłany w 1415 roku wiersz miłosny. Autorem był sam Książę Orleański – Karol, zaś odbiorcą jego żona. Z czasem liściki i wierszyki miłosne stawały się coraz bardziej popularne i ulepszane różnego rodzaju zdobieniami. Niektóre wręcz można uznać za dzieła sztuki, gdyż ich autorzy ozdabiali je drogocennymi klejnotami i złoceniami. Z czasem zwyczaj wręczania, a następnie wysyłania kartek walentynkowych coraz bardziej rozpowszechniał się. Lecz dopiero w XIX wieku stały się ogólnie dostępne oraz niedrogie.

Uczestnicy naszego Ośrodka również w tym roku włączyli się w miły zwyczaj okazywania sobie sympatii. Własnoręcznie zdobione kartki były bardzo sympatycznym prezentem dla obdarowanych.

Dopełnieniem klimatu tego dnia była projekcja romantycznej komedii pt. „Miłość do kwadratu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code