Rekreacja w parku Zdrojowym w Ciężkowicach

W piątek 23 lipca, wyjechaliśmy wraz z kolegami z Filii w Bobowej do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach.

Na terenie parku znajduje się infrastruktura rekreacyjna i turystyczna, w tym urządzenia do hydroterapii, alpinarium – ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności, arboretum – ogród dendrologiczny, czy brodziki z łazienkami mineralnymi.

W Ciężkowicach i okolicach istnieją wody siarczkowe np. ujęcie w Rakutowej lub Polichtach. Zasób tych wód w obecnych ujęciach jest zbyt mały, aby zaspokoić potrzeby tysięcy odwiedzających osób. Dlatego w Parku Zdrojowym została zastosowana koncepcja terapii ks. Sebastiana Kneippa.
Jego system leczniczy opiera się na hydroterapii (wodolecznictwie), kinezyterapii (ćwiczeniach), dietetyce, fitoterapii (leczenie ziołami), terapii porządkującej.
Pomimo, że autor metody żył w XIX w. jego założenia są bardzo aktualne i współcześnie bardzo modne. Zachęcał do prowadzenia zdrowego stylu życia, eliminacji niezdrowych nawyków, uporządkowania takich czynności jak sen, przemiana materii, oddychanie, krążenie. Park Zdrojowy i okolice dają bardzo duże możliwości rozwoju nie tylko hydroterapii, ale również innych elementów tego systemu leczniczego.

Park zachwycił nas wieloma atrakcjami takimi jak siłownia plenerowa, ogrody wodne, tężnia solankowa oraz ogród sensoryczny. Spacerowaliśmy po drewnianych kładkach urokliwymi alejkami, ozdobionymi kwiatami.

Celem naszego wyjazdu był relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu, miejsce to świetnie się do tego nadaje. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i pod dużym wrażeniem nowej, regionalnej atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code