Wycieczka do Niepołomic

Korzystając z ładnej pogody, spora grupa uczestników DOW z Gorlic i Bobowej wybrała się 24 września na wycieczkę do Niepołomic. Program rozpoczęliśmy od najwyższego wzniesienia miasta – Wężowej Góry,  gdzie zlokalizowany jest Kopiec Grunwaldzki.  Wzniesiony został dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Kopiec usypano w miejscu z którego według tradycji 25 listopada 1411 r. król Władysław II Jagiełło wyruszył w triumfalnym pochodzie do Krakowa.

Zapoznając się z historią miasta nie mogliśmy pominąć najstarszej budowli w tej miejscowości. Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników – piękny gotycki murowany kościół parafialny z połowy XIV wieku, zbudowany z donacji Kazimierza Wielkiego w ówczesnej wsi królewskiej Niepołomice. Znacznie przebudowany w stylu barokowym dzięki fundacji Lubomirskich.

Zamek Królewski był kolejną atrakcją turystyczną na naszym szlaku wycieczkowym. Obszerny zamek nazywany jest „drugim Wawelem”. Został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek składał się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnim oraz murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu.

Dzięki naszemu przewodnikowi usłyszeliśmy wiele ciekawych historii, legend. Po takiej dawce wiedzy konieczny był odpoczynek i posiłek. Po obiedzie wyruszyliśmy do Puszczy Niepołomickiej.

Na terenie Puszczy Niepołomickiej utworzono sześć rezerwatów przyrody, razem zajmujących powierzchnię 101,41 hektara. Rezerwaty przyrody w Puszczy Niepołomickiej pełnią istotną rolę w zapewnieniu ochrony gatunkowej rzadkim bądź zagrożonym wyginięciem roślinom i zwierzętom, a także w zachowaniu różnorodności gatunkowej na terenie całego obszaru. Poprzez działania takie jak ochrona zróżnicowanych biotopów oraz prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej i łowieckiej możliwe jest zapewnienie dobrych warunków bytowych wielu gatunkom zwierząt chronionych. Do najbardziej cennych pod względem przyrodniczym należą: puszczyk uralski, bocian czarny, bóbr, łoś, dzięcioł czarny oraz żubr.

Z wycieczki do Niepołomic przywieźliśmy bardzo miłe wspomnienia. Polecamy krótką wyprawę do tego urokliwego miasteczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code