Wycieczka do Krynicy i Muszyny

W dniu 23 lipca pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Krynicy Zdroju – dzielnica Słotwiny oraz do Muszyny.
W Słotwinach czekała na nas super atrakcja – Wieża Widokowa w Koronach Drzew. Niezwykła drewniana konstrukcja Wieży o wysokości 49,5 metra znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do Wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Przy projektowaniu ścieżki pierwszy raz w Europie zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki. Dzięki zastosowaniu wyjątkowego drewna z robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie potęguje doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy. Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów. Na trasie pani przewodnik zapoznała nas bliżej z okoliczną przyrodą oraz historią regionu.
Spacer w koronach drzew był naprawdę piękny, a powietrze bardzo czyste i rześkie. Sama wieża i jej konstrukcja bardzo nas zadziwiły. Duże wrażenie wywarła na niektórych sama kolejka krzesełkowa, która prowadziła do podstawy wieży. Kolejnym punktem wycieczki był spacer w Parku Słotwińskim, w którym znajduje się nowa atrakcja uzdrowiska, w pobliżu pijalni wód mineralnych „Słotwinianka”, mianowicie Tężnia Solankowa. Tężnia wykorzystuje solankę z Zabłocia (Śląsk cieszyński, odwiert Korona), która ma największa zawartość jodu – 139mg/). Mikroklimat wokół tężni wytwarzany jest dzięki ociekaniu solanki i ruchowi powietrza i jest zbliżony do nadmorskiego klimatu, bogatego w cenne mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Inhalacje solankowe wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, chorób tarczycy, a u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.
W godzinach południowych udaliśmy się do Muszyny podziwiać tym razem Magiczny Ogród również nazywany Ogrodem Miłości. Ogród przypomina ogrody greckie lub rzymskie. Wchodząc do niego, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy pełnego ludzkich posągów. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku.
Pośród urokliwych alejek spacerowych górują na piedestałach posągi Adonisa – ukochanego Afrodyty, bóstw umierania i odradzania się przyrody; Hebe – żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii – córki Zeusa, muzy komedii; Antiope – kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody; a także Kaneforę z koszem kwiatów i owoców na głowie. Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne umilają chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu.
Dodatkowa atrakcję tego miejsca stanowi Ptaszarnia. Ptaki atrakcją uzdrowiska są od listopada ubiegłego roku.
Jako pierwsze w wolierach, które urządzono w Ogrodach Miłości, zamieszkały czarne łabędzie, kaczki z różnych stron świata, bażanty oraz papugi z Azji i Ameryki Południowej.

Chętnie powrócilibyśmy do dalszego zwiedzania Krynicy i Muszyny. Pani Zuzanna Długosz, nasza zaprzyjaźniona już przewodniczka, zapewniała, że jest jeszcze dużo do zobaczenia w tym regionie… Dopełnieniem wyjątkowego klimatu była piękna pogoda, którą jak zawsze zamawiała pani Halinka 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code