Wycieczka do Sanoka i Soliny

24 czerwca 2019r.

Swój początek wycieczka miała miejsce w Sanockim Muzeum Historycznym mieszczącym się w Zamku Królewskim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy sztuki Cerkiewnej i Sakralnej. W komnatach renesansowego zamku mieściły się wszelkiej urody ikony. Obejrzeliśmy jedną z najpiękniejszych kolekcji w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów. Najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty pochodzą z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy.

Zupełna zmiana tematyki nastąpiła na kolejnym piętrze muzeum, mianowicie weszliśmy w mroczny a jednocześnie w pewnym sensie fascynujący świat Zdzisława Beksińskiego. Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych.

Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia całej ekipy na tle gór w murach niewysokiej wieżyczki obok zamku.

Tuż po obiedzie udaliśmy się do Skansenu Budownictwa Ludowego w tym samym mieście. Tam z kolei obejrzeliśmy wnętrze domu poczmistrza, zegarmistrza, nawet kurną chatę, kto by pomyślał, że niegdyś chłopstwo mogło mieszkać ze zwierzętami w jednej izbie… Była to dobra okazja aby zgłębić wiedzę o grupach etnicznych zamieszkujących tereny Podkarpacia i Małopolski.

 

Ostatnią atrakcją, szczególnie przyjemną była wyprawa nad Solinę – spacer po zaporze na drugi brzeg skąd już statkiem udaliśmy się w rejs po największym zalewie (a i tu nie brakowało atrakcji jak np. zrobienie sobie zdjęcia za sterami) kurs został zakończony wolnym czasem po czym wszyscy wrócili do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code