Gorlickie dialogi — wystawa i spotkanie ze świadkami lokalnej historii w MBP

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach 22 listopada 2018 r. zorganizowała podsumowanie projektu „Gorlickie dialogi”, podczas którego zaprezentowano wystawę zdjęć archiwalnych ukazujących w przekrojowy sposób historię ziemi gorlickiej XX wieku oraz katalog towarzyszący tej ekspozycji.
Spotkanie rozpoczęła Pani Joanna Kalisz-Dziki – dyrektor MBP od wprowadzenia nas w zagadnienia projektu „Gorlickie dialogi”. Projekt ten to długofalowe działanie mające na celu zachowanie i promowanie lokalnej historii. Podczas realizacji projektu zapisano w formie wywiadów z mieszkańcami ziemi gorlickiej ogrom unikatowych świadectw ukazujących lokalną historię z perspektywy pojedynczych osób. Wywiady ze świadkami uzupełniają oryginalne fotografie i dokumenty przekazane przez rozmówców. W wernisażu uczestniczyli Świadkowie lokalnej historii, z którymi mogliśmy porozmawiać i osobiście uczestniczyć w żywej lekcji historii.
W trakcie spotkanie poznaliśmy Panią Urszulę Karasińską, to właśnie ona podróżuje w tym projekcie z dyktafonem aby ocalić wspomnienia zwykłych – niezwykłych ludzi.
Mieliśmy okazję wysłuchania kolejnego jej wywiadu, tym razem z Panem Piotrem Nowkiem – bluesmanem, współtworzycielem legendarnej grupy BLACKOUT i BREAKOUT. Dowiedzieliśmy się trochę o jego prywatnej znajomości z  Tadeuszem Nalepą, jak i o tym, że po wielu latach przerwy powrócił na scenę – tym razem nie tylko jako basista ale także wokalista i kompozytor. W hołdzie swojemu przyjacielowi Tadeuszowi Nalepie zadedykował utwór pt: „Pamięć”.
To miłe i bardzo pouczające spotkanie zakończyliśmy rozmowami ze Świadkami lokalnej historii przy kawie i ciastku, … a w tle wystawa fotografii dokumentująca to wszystko co zostało zarejestrowane w dyktafonie pani Urszuli Krasińskiej.

Gorlickie dialogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code