Uroczystość Zielonych Świątek w Sękowej

zss

Dom Pomocy Społecznej w Sękowej cyklicznie organizując uroczyste obchody Zielonych Świątek dba o kultywowanie regionalnych tyradycji. W tym roku spotkanie odbyło się 10 czerwca.

Jest to czas aby zgłębić wiedzę o tym ważnym święcie i zaciekawić się jak było ono obchodzone dawniej w róznych regionach kraju.
Właściwa nazwa ludowych Zielonych Świątek to święto Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto kościelne, jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich, które na początku było mocno powiązane z Wielkanocą. Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 majem a 13 czerwcem, czyli na okres największego rozkwitu roślin i pełni wiosny. Kościelne obchody Zielonych Świątek były doskonałą okazją do świętowania z okazji nadejścia wiosny.
Ludność wiejska łączyła Zielone Świątki z różnymi świętami pasterskimi i rolniczymi, a niektóre z tych zwyczajów przetrwały do dzisiaj. W całej Polsce powszechny był obyczaj majenia domów, płotów i bram. Gospodarstwo maiło się zazwyczaj brzozowymi gałązkami. Święto stawało się okazją do zabaw i biesiad wokół ogniska. Podczas  biesiady popularną  tradycyjną potrawą była wiosenna jajecznica, której nie zabrakło również w tym roku na wiosennym spotkaniu integracyjnym w Sękowej.
Dziękujemy gospodarzom za to miłe spotkanie z tradycją 🙂

 

Zielone Świątki 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *